Alanyagroup.com: Antalya Alanya Transfer

“Attalos Yurdu” anlamına gelen Antalya, II. Attalos aracılığıyla kurulmuş bir liman kentidir. Bergama Krallığı’nın sona ermesiyle bir müddet müstakil halde bulunan şehir, çabucak ardından korsanların eline güzeştetir. M.Ö. 77’bile Komutan Servilius Isauricus aracılığıyla Roma topraklarına tıkızlmış ve M.Ö. 67’bile Pompeius’un donanmasına üs olmuştur. M.S. 130’da Hadrianus’un Attaleia’yı görüşme etmesi ile şehrin vürutmesi katkısızlanmıştır. Bizans egemenliği sırasında piskoposluk merkezi olan şehir, son olarak Türklerin hakimiyetine girmiş ve yetişkin bir evolüsyon göstermiştir. Meydana getirilen arkeolojik hafriyatlara için Antalya ve çevresinde, hasetmüzden 40 bin sene önce dahi insanoğluın yasevimliığı ortaya çıkmıştır.

Mustafa Kemal Atatürk’ün ” Hiç şüphesiz ki Antalya, dünyanın en aynalı yeridir” söylediği şehre götürüyoruz şimdi sizi. Her sene milyonlarca yerli ve yabancı turiste ev bark sahipliği karşılayıcı Antalya, tarihi ve kültürel turizme ilişki duyanlar için tam bir turizm cenneti! Gün süresince sert çok medeniyete ev bark sahipliği karşılayıcı bu nadide şehir, beyaz bayraklı plajları ile bile epey pop. Antika kentleri, kendine katışıksız lezzetleri, etkileyici dokusu ve masmavi denizi ile Antalya’da gezebileceğiniz birbirinden aynalı 13 yeri sizin için listeledik. şayet siz bile yaz tatili için bir Akdeniz kentinin tadını çıkarmak istiyorsanız gezi çekimınıza bu yerleri eklemenizi referans ediyoruz. İşte birbirinden şatır Antalya rotaları…

Antalya seyahatinizde sizi kontralayacak ilk makam Kaleiçi. Bergama İmparatorluğu ile birlikte hızlı bir şekilde büyüyen ve ivme kaydeden Kaleiçi, ardından belirli bir müddet korsanların idaresinde yönetilmiş. Roma İmparatorluğu’nun şehri ele geçirmesinin ardından bölgede makam alan surlar yaygınletilmiş ve bölgedeki liman, ticari anlamda önemli bir konuma yükselmiştir. Tekrar bu dönemlerde Hadrian (Hadrianus), Attaleia’yı görüşme etmiş ve Antalya’nın pop Üç Bapları kurma edilmiş. Tek sokaklarını gezmenin birlikte çok şatır olduğu Kaleiçi, tarihi dokular beyninde gezmekten hava alanlar için adeta biçbilimselş kaftan. Yürüyüş rotanızda karşınıza çıkacak olan Osmanlı, Bizans ve Selçuklu izleri ile tarihe seyahat edebilir ve teknik kenarlarındaki hediyelik eşya dükkanlarını gezebilirsiniz.

Şehirdeki ilginç noktalardan biri olan Yanartaş, her sene yerli ve yabancı binlerce turisti kendine çekmeyi muvaffakiyetyor. Antalya’nın Tümsekli ilçesi Çıralı mahallesi plajının kuzeyindeki kayalıklarda makam alan katıksız gaz deposundan binlerce senedir çısoy alevler turfa Yunanistanlı Mitolojisi’ne için farklı bir hikayesi bulunuyor. Bu hikayeye için, Ephyra Kralı Glaukos’un oğlu Hipponoes bir av partisinde kardeşi Belleros’u öldürür ve Hipponoes’e “Belleros’u Yiyici” anlamına gelen Bellerophontes adı verilir. Ephyra’dan güruhlen Bellerophontes, çareyi Argos kralına sığınmakta bulur. Namına sığınan bu genci öldürmek istemeyen Argos Kralı ise onu Likya Kralı’na gönderir. Likya Kralı gencin haline acır ve onu öldürmek istemez. Genci, Olympos dağında yaşayan kükremek kellelı, keçi gövdeli, uzun hayvan kuyruklu ve ağzından alevler saçan korkunç canavar Chimera ile sefermaya gönderir.

Bellerophontes, Pegassos adlı kanatlı atına binerek Chimera ile cenk etmek için yola çıkar. Chimera, Bellerophontes’e saldırdığında Pegassos havalanır. Bellerophontes yere inerken mızrağı ile canavarı yerin yedi tabaka dibine gönderir. Fakat Chimera gömüldüğü yerin 7 tabaka altından alevler saçcevher devam değer. Anadolu’da binlerce yıldan beri anlatılan bu efsaneye için hala yanan alevler, Chimera’nın yerin yedi tabaka dibinden fışkenar alevleridir. Öte yandan Bellerophontes’in zaferini tesit etmek için Olympos’da bir yarış tertip edilir. Atletler Chimera’nin hırsiyle meşalelerini tutuşturarak Olympos kentine koşarlar. Böylelikle, hasetmüzde hala devam eden Olimpiyat Oyunları’nın Anadolu’daki ilk örneğine şahitlik edilmiş evet.

Antalya’nın simgelerinden biri olan Tarihi Saat Kulesi şehrin tam göbeğinde makam allıkır. Tarihi kule, bir burç üzerinde görülür. Kulenin saati Alman İmparatoru II.Wilhelm aracılığıyla fiyat edilmiştir. II. Abdülhamit’in tahta çıkışının 25. seneı andaçsına Said Paşa aracılığıyla yaptırılan Saat Kulesi, yıkılan dış kalenin kuzeye vekil burçlarında makam allıkır. Antalya Saat Kulesi`nin zeminden tepe noktasına vasıl yüksekliği 14 metre, burcun üzerinden ise 8 metre olarak hesaplanır. Müzelik zamanlarda büsbütün eloğlu konstrüksiyonı dövme demirden bir zaman mekanizmasına sahip olan kulenin saati 1974 yılında gene bileğmedarımaişettirilmiştir. Müzelik zaman mekanizmasından geriye, üzerinde Hz. İsa, Hz. Meryem ve bir muazzez kabartmasının makam aldığı bir çan kalıktır. Saat Kulesinin kuzey cihetında ise çıkıntı halinde bir güçlü makam allıkır. Bu demirin medarımaişetlevi ise idam cezası edilen kişsonra tarih boyu halka teşhir etmektir.

Listemize Ayayorgi Kilisesi ile devam ediyoruz. Kilise, Alanya Kalesi’nin orta kısımlarında makam allıkıyor. Aya Yorgi başka ismiyle Hagios Georgios olarak da biliniyor. M.S. 6.yüzyılda mimarildığı kestirim edilen kilise Bizans dönemine ait. Tarihi mimarinın dini açıdan önemi pozitifnca piskoposluk haline getirilmiş. Kale sınırlarında Yığınçuklulara ait sıfır yegâne yapıt olmasının huzurı düzen Alanya’nın Türk-İslam dönemi öncesinden hasetmüze vasıl nadir mimarilarından biridir. Esas özelliği hala korunan kilise içerisinde yıkma olan fresk izlerine rastlamak olabilir. Kilise hasetmüzde bir tam halinde sahabet altına münfailtır.

Alanya transfer

Kemer transfer

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir